12066D476MAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12066D476MAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Height :
2.29mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X5R
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Polarity :
NON-POLARIZED
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Capacitance :
47μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Multilayer :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12066D476MAT4A
KYOCERA AVX 12066D476MAT4A
47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)