12066D476MAT2A
Mfr.Part #
12066D476MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Voltage :
6.3V
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.778mm
Capacitance :
47μF
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
70μm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Depth :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X5R
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
yes
Datasheets
12066D476MAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12066D476MAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Pins:2, 12066D476MAT2A pinout, 12066D476MAT2A datasheet PDF, 12066D476MAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12066D476MAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12066D476MAT2A
47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)