12066D475MAT2A
Mfr.Part #
12066D475MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Capacitance :
4.7μF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Thickness :
939.8μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12066D475MAT2A
KYOCERA AVX 12066D475MAT2A
CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X5R ±20% 4.7muF