12066D475KAT2A
Mfr.Part #
12066D475KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
4.7μF
Depth :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
X5R
Height :
70μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness :
939.8μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
12066D475KAT2A
KYOCERA AVX 12066D475KAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)