12066D335KAT2A
Mfr.Part #
12066D335KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Weight :
16.187578mg
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitance :
3.3μF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height :
70μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.778mm
Tolerance :
±10%
2
Published :
Depth :
1.6mm
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
12066D335KAT2A
KYOCERA AVX 12066D335KAT2A
3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12066D335KAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
12066D335KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V