12066D226MAT4A
Mfr.Part #
12066D226MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
6.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
3.2mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Height :
70μm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
yes
Dielectric :
X5R
Tolerance :
20%
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
22µF
X5R
Published :
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
12066D226MAT4A
22μF 6.3V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
12066D226MAT4A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
12066D226MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V