12066D226MAT2A
Mfr.Part #
12066D226MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
yes
Voltage :
6.3V
Temperature Coefficient :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
22µF
Thickness :
1.778mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm