12066D226KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12066D226KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Capacitance :
22µF
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dissipation Factor :
5 %
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C