12066D107MAT2A
Mfr.Part #
12066D107MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
Number of Terminations :
2
Height :
2.29mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Polarity :
NON-POLARIZED
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.286mm
Capacitance :
100μF
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Width :
1.6mm
Datasheets
12066D107MAT2A
KYOCERA AVX 12066D107MAT2A
100μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)