12066D106MAT4X
Mfr.Part #
12066D106MAT4X
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Temperature Coefficient :
X5R
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness :
1.778mm
Radiation Hardening :
No
Height :
70μm
Capacitance :
10μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12066D106MAT4X
KYOCERA AVX 12066D106MAT4X
10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12066D106MAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
12066D106MAT4X Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V