12066D106MAT4A
Mfr.Part #
12066D106MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Length :
3.2mm
Published :
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
10μF
Dielectric :
X5R
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
20%
Height :
70μm
Voltage - Rated :
6.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Datasheets
12066D106MAT4A
10μF 6.3V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
12066D106MAT4A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
12066D106MAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V