12066C226MAT4A
Mfr.Part #
12066C226MAT4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
X7R
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
6.3V
Negative Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Height :
1.8mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Length :
3.2mm
Multilayer :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitance :
22µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
12066C226MAT4A
22μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12066C226MAT4A Overview
Considering negative tolerance, this part has 20% tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15% ppm/°C.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
12066C226MAT4A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V