12066C226MAT2A\2K
Mfr.Part #
12066C226MAT2A\2K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Features :
Height - Seated (Max) :
Series :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance :
22 µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.070" (1.78mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
6.3V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
Datasheets
12066C226MAT2A\2K
KYOCERA AVX 12066C226MAT2A\2K
- 22 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)