12066C226KAT4A
Mfr.Part #
12066C226KAT4A
Description
CAP CER SMD
Capacitance :
22µF
Surface Mount :
yes
Positive Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Width :
1.6mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.8mm
Datasheets
12066C226KAT4A
22μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
12066C226KAT4A Overview
12066C226KAT4A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient