12066C226KAT2A
Mfr.Part #
12066C226KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1206
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
5 %
Case Code (Imperial) :
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Depth :
1.6mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.778mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.52mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mount :
Surface Mount
Voltage :
6.3V
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
22µF
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12066C226KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12066C226KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), 12066C226KAT2A pinout, 12066C226KAT2A datasheet PDF, 12066C226KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12066C226KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12066C226KAT2A
22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)