12066C225MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12066C225MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.778mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
2.2μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Weight :
16.187578mg
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
yes
Datasheets
12066C225MAT2A
KYOCERA AVX 12066C225MAT2A
CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 2.2muF