12065G104ZAT2A
Mfr.Part #
12065G104ZAT2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V Y5V 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated AC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
Contact Factory For Exact Quantity
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
10 %
Height :
1.27mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.1μF
yes
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.6mm
12 Weeks
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
-20% +80%
2
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Datasheets
12065G104ZAT2A
KYOCERA AVX 12065G104ZAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -30°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)