12065F473K4T2A
Mfr.Part #
12065F473K4T2A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.047µF
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
500μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X8R
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Temperature
Published :
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065F473K4T2A
KYOCERA AVX 12065F473K4T2A
0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)