12065F334KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065F334KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 50V X8R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Thickness :
939.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
High Temperature
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1.27mm
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.33μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X8R
Length :
3.2mm
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
12065F334KAT2A
KYOCERA AVX 12065F334KAT2A
0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065F334KAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
12065F334KAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V