12065F224K4T2A
Mfr.Part #
12065F224K4T2A
Description
CAP CER 0.22UF 50V X8R 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Temperature
Thickness :
1.27mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Pins :
2
Height :
500μm
Applications :
Automotive
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Characteristics Code :
X8R
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Capacitance :
0.22µF
Temperature Coefficient :
X8R
Datasheets
12065F224K4T2A
KYOCERA AVX 12065F224K4T2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)