12065F104K4T2A
Mfr.Part #
12065F104K4T2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 1206
Thickness (Max) :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Automotive
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Characteristics Code :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
e3
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
yes
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
0.1μF
Depth :
1.6mm
Height :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Temperature
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
1.27mm
Tolerance :
±10%
No
Voltage :
50V
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065F104K4T2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065F104K4T2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~150°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Package / Case:1206 (3216 Metric), Voltage:50V, 12065F104K4T2A pinout, 12065F104K4T2A datasheet PDF, 12065F104K4T2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 12065F104K4T2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 12065F104K4T2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)