12065E274MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065E274MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.27UF 50V Z5U 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Temperature Coefficient :
Z5U
Multilayer :
yes
Depth :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Capacitance :
0.27μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
10°C~85°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Datasheets
12065E274MAT2A
KYOCERA AVX 12065E274MAT2A
0.27μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065E274MAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
12065E274MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V