12065E124MAT2A
Mfr.Part #
12065E124MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 50V Z5U 1206
Surface Mount
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
10°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
EAR99
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
yes
Dissipation Factor :
4 %
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.12μF
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
12065E124MAT2A
KYOCERA AVX 12065E124MAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065E124MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Z5U being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
12065E124MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V