12065E103ZAT2A
Mfr.Part #
12065E103ZAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U 1206
Temperature Coefficient :
Z5U
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Multilayer :
yes
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
-20% +80%
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
10°C~85°C
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Applications :
GENERAL PURPOSE
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12065E103ZAT2A
KYOCERA AVX 12065E103ZAT2A
10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 10°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065E103ZAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Z5U.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12065E103ZAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V