12065D475KAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065D475KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature (Max) :
85°C
Surface Mount :
yes
Capacitance :
4.7μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.29mm
Multilayer :
yes
Width :
1.6mm
Polarity :
NON-POLARIZED
Dielectric :
X5R
Negative Tolerance :
10%
Positive Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
12065D475KAT4A
4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
12065D475KAT4A Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10%.A 10% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
12065D475KAT4A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V