12065D224MAT2A
Mfr.Part #
12065D224MAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 50V X5R 1206
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
0.22µF
Weight :
10.007382mg
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Width :
1.6mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065D224MAT2A
KYOCERA AVX 12065D224MAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065D224MAT2A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
12065D224MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V