12065C823JAT2A
Mfr.Part #
12065C823JAT2A
Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206
Stock
226
In Stock :
226
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
3216
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
1206
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.082µF
Height :
0.94mm
EAR99
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
12065C823JAT2A
KYOCERA AVX 12065C823JAT2A
0.082μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)