12065C822JAT4A
Mfr.Part #
12065C822JAT4A
Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Weight :
16.187578mg
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
8200pF
1206 (3216 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
12065C822JAT4A
KYOCERA AVX 12065C822JAT4A
8200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)