12065C684MAT2A
Mfr.Part #
12065C684MAT2A
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
0.68µF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Dissipation Factor :
2.5 %
Length :
3.2mm
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.78mm