12065C684KAT2A
Mfr.Part #
12065C684KAT2A
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Capacitance :
0.68µF
Dissipation Factor :
2.5 %
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.778mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
1206 (3216 Metric)
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.52mm
Datasheets
12065C684KAT2A
KYOCERA AVX 12065C684KAT2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)