12065C684K4T2A
Mfr.Part #
12065C684K4T2A
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Number of Terminations :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Applications :
Automotive
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.8034mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Height :
1.78mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.68µF
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
36 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Datasheets
12065C684K4T2A
KYOCERA AVX 12065C684K4T2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)