12065C683MAT2A
Mfr.Part #
12065C683MAT2A
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount
Height :
940μm
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
12065C683MAT2A
KYOCERA AVX 12065C683MAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)