12065C683KHT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C683KHT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2004mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
Height :
940μm
Published :
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
12065C683KHT1A
KYOCERA AVX 12065C683KHT1A
0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C683KHT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
12065C683KHT1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V