12065C683K4T2A
Mfr.Part #
12065C683K4T2A
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Height :
940μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.068μF
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
1.6mm
No
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
12065C683K4T2A
KYOCERA AVX 12065C683K4T2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)