12065C683JAT2A
Mfr.Part #
12065C683JAT2A
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.94mm
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.068μF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
939.8μm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
12065C683JAT2A
KYOCERA AVX 12065C683JAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)