12065C643JAT2A
Mfr.Part #
12065C643JAT2A
Description
CAP CER 0.064UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6002mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50V
12 Weeks
Depth :
1.6mm
X7R
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.064μF
Length :
3.2004mm
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Surface Mount, MLCC
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
12065C643JAT2A
KYOCERA AVX 12065C643JAT2A
0.064μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)