12065C564KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C564KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.56μF
Thickness :
939.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
12065C564KAT2A
KYOCERA AVX 12065C564KAT2A
0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)