12065C563MAT4A
Mfr.Part #
12065C563MAT4A
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Published :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.056μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
12065C563MAT4A
KYOCERA AVX 12065C563MAT4A
0.056μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C563MAT4A Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
12065C563MAT4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V