12065C563K4T4A
Mfr.Part #
12065C563K4T4A
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.94mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
HTS Code :
X7R
Length :
3.2mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Datasheets
12065C563K4T4A
KYOCERA AVX 12065C563K4T4A
0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C563K4T4A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
12065C563K4T4A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V