12065C563K4T2A
Mfr.Part #
12065C563K4T2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
WRAPAROUND
Weight :
16.187578mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
10%
Case Code (Metric) :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Capacitance :
56nF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Surface Mount :
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
12065C563K4T2A
KYOCERA AVX 12065C563K4T2A
56nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations