12065C563JAT2A
Mfr.Part #
12065C563JAT2A
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±5%
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.056μF
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Datasheets
12065C563JAT2A
KYOCERA AVX 12065C563JAT2A
0.056μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)