12065C562MAT2A
Mfr.Part #
12065C562MAT2A
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206
X7R
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
12065C562MAT2A
KYOCERA AVX 12065C562MAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C562MAT2A Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
12065C562MAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V