12065C562KAT2P
Mfr.Part #
12065C562KAT2P
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2004mm
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
12065C562KAT2P
KYOCERA AVX 12065C562KAT2P
5600pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C562KAT2P Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
12065C562KAT2P Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm