12065C562JAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12065C562JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
5600pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
REACH SVHC :
Unknown
Height :
0.94mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Datasheets
12065C562JAT2A
KYOCERA AVX 12065C562JAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)