12065C561JAT2A
Mfr.Part #
12065C561JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Published :
Width :
1.6002mm
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Capacitance :
560pF
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
X7R
Datasheets
12065C561JAT2A
KYOCERA AVX 12065C561JAT2A
560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
12065C561JAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
12065C561JAT2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V