12065C512JAT2A
Mfr.Part #
12065C512JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
5100pF
Termination :
SMD/SMT
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
12065C512JAT2A
KYOCERA AVX 12065C512JAT2A
5100pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)