12065C503JAT2A
Mfr.Part #
12065C503JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.05UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.05μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
12065C503JAT2A
KYOCERA AVX 12065C503JAT2A
0.05μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)