12065C475MAT2A
Mfr.Part #
12065C475MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
939.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Weight :
10.007382mg
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
4.7μF
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
12065C475MAT2A
KYOCERA AVX 12065C475MAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)