12065C475KAT2A
Mfr.Part #
12065C475KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Height :
1.52mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.778mm
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
2.5 %
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.070 1.78mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
12065C475KAT2A
KYOCERA AVX 12065C475KAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)