12065C474KAZ2A
Mfr.Part #
12065C474KAZ2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.524mm
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Series :
FLEXITERM®
Height :
1.52mm
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
2.5 %
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.47µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
12065C474KAZ2A
KYOCERA AVX 12065C474KAZ2A
FLEXITERM® 0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)